نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پروژه شماره 2

پروژه شماره 2وَهُوَ الَّذِی أَنْشَأَ جَنَّاتٍ مَعْرُوشَاتٍ وَغَیْرَ مَعْرُوشَاتٍ وَالنَّخْلَ وَالزَّرْعَ مُخْتَلِفًا أُکُلُهُ وَالزَّیْتُونَ وَالرُّمَّانَ مُتَشَابِهًا وَغَیْرَ مُتَشَابِهٍ ۚ کُلُوا مِنْ ثَمَرِهِ إِذَا أَثْمَرَ وَآتُوا حَقَّهُ یَوْمَ حَصَادِهِ ۖ وَلَا تُسْرِفُوا ۚ إِنَّهُ لَا یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ
"آیه 141 سوره انعام"
و او آن خدایی است که برای شما بستانها از درختان داربستی و درختان آزاد و درختان خرما و زراعتها که میوه و دانه‌های گوناگون آرند و زیتون و انار و میوه‌های مشابه و نامشابه آفرید. شما هم از آن میوه‌ها هرگاه برسد تناول کنید و حق آن را (زکات فقیران را) در روز درو و جمع‌آوری آن بدهید و اسراف نکنید، که خدا مسرفان را دوست نمی‌دارد.
 
✅عنوان گزارش:
مطالعه، طراحی، امکان سنجی احداث باغ مدرن انگور در موقوفه آقامحمدخان(امامزاده سیدجعفر(ع)روستای سیاهدشت)
 
✅مجری طرح:
دکتر محمود رضا روزبان
همکاران طرح: مهندس سید حسین امیری -مهندس محمد هادی نظری 
 
✅نظارت و اجرا :
دبیرخانه  مدیریت سبز   پردیس ابوریحان  دانشگاه تهران 
 
✅تاریخ تهیه:
فروردین 1400
 
✅کارفرما: 
سازمان اوقاف و امور خیریه –استان خراسان شمالی-شهرستان فاروج
 
✅خلاصه طرح:
استفاده از سیستمهای تربیت مو و داربستی کردن باغات انگور در نقاط گوناگون جهان رایج بوده و مرتباً در حال کامل شدن است. سیستم تربیت انگور در کشورهای عمده تولید کننده انگور از جمله ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آمریکا و ترکیه عمدتاً به صورت داربستی بوده در حالی که در بسیار از مناطق کشور ما باغداران همچنان از سیستم های سنتی استفاده می کنند.کشت و پرورش انگور در ایران از سابقه دیرینه ای برخوردار است. با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، ایران از گذشته های دور یکی از مهمترین مناطق تولید انگور برای مصارف تازه خوری و تولید کشمش بوده است. امروز نیز انگور یکی از مهمترین محصولات باغی در ایران به شمار می رود. انگور علاوه بر امکان اشتغال زایی یکی از محصولات ارزآور در کشور بوده و می تواند در توسعه صادرات غیرنفتی در بخش کشاورزی سهم بسزایی داشته باشد.
در باغ های ایستاده نسبت به باغ های سنتی و خوابیده تراکم آفت خیلی کمتر است و در شرایط فعلی داربستی کردن این باغ ها یک ضرورت است. تحقق این امر علاوه برکاهش هزینه های کارگری و کاهش آفات و بیماری ها موجب افزایش عملکرد و کیفیت محصول می شود. همچنین کنترل علف های هرز نیز تلفات آفات و حشرات باغ ها را افزایش داده و در نهایت تراکم و خسارت آفت به مرور کاهش می یابد.
میزان برداشت و در نتیجه سود حاصل از فروش محصول در کشت داربستی، 2.5 تا 3 برابر کشت سنتی است و این درحالی است که با آبیاری قطره ای در مصرف آب تا 90 درصد صرفه جویی می شود. مزیت های کشت داربستی خیلی زیاد است؛ تسهیل در عملیات داشت و برداشت، نفوذ نور بیشتر به داخل تاج بوته ها و تهویه بهتر و در نتیجه شیوع کمتر و کنترل بهتر آفات و بیماریها، کاهش ضایعات ناشی از بارندگی در زمان برداشت، کاهش هزینه های مربوط به مدیریت تاکستانها، فراهم آوردن امکان اجرای عملیات باغداری به صورت مکانیزه که منجر به کاهش چشمگیر هزینه های داشت از جمله شخم سالیانه، آبیاری، سمپاشی، کوددهی و حتی عملیات هرس منجر می شود و ... از جمله مزایای داربستی کردن باغات انگور است.