نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پروژه شماره 1

پروژه شماره 1مطالعات، طراحی و نظارت بر اجرای طرح، مدیریت بیلان منابع ومخازن آبی،سیستم های آبیاری و تغذیه هوشمند فضای سبز برج میلاد تهران
مجری طرح: دکتر غلامعباس اکبری
همکاران طرح: دکتر جابر سلطانی، دکتر سلمان ولایتی ، مهندس سید حسین واحدی، مهندس محمد هادی نظری فر ،مهندس سید حسین امیری 
 
 
 
برج میلاد که امروزه به عنوان نماد شهر تهران و ایران شناخته می‌شود، به عنوان ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین برج بلند جهان، محسوب می‌شود.
همپای سازه برج میلاد فضای سبز پیرامونی برج نیز اهمیت ویژه ای برای کاربردهای اختصاصی برج و فضای سبز شهر تهران دارد. نگهداشت این فضاها یکی از اصول اساسی در مدیریت فضای سبز محسوب شده که در این میان آبیاری یکی از نیازهای اولیه و اساسی در نگهداشت می باشد. فضای سبز یکی از مهمترین مصرف کنندگان آب در فصل تابستان است. اصلاح روش های آبیاری صحیح  با راندمان بالا کمک  شایانی به کاهش مصرف آب همراه با اصلاح الگوی گونه های گیاهی خواهد کرد.با توجه به اقلیم تهران، در فصل تابستان نیاز آبی اغلب نمونه های فضای سبز ماکزیمم بوده و در این ایام مصرف آب شرب نیز حداکثر مقدار خود است لذا ضرورت استفاده درست از منابع آب احساس می گردد.
براساس این تفاهم نامه، اجرای طرح آبیاری و تغذیه هوشمند در فضای سبز برج میلاد بعنوان یکی از عالی ترین سازمان های فرهنگی و تفریحی کشور، می تواند در فرهنگ سازی و ترویج این سیستم نقش بسزایی داشته باشد. قطعا  تغییر نحوه نگرش و تبدیل سیستم های آبیاری سنتی به آبیاری مدرن و هوشمند در سایر شهرهای کشور بخصوص شهرهای حاشیه کویر که دارای  سرسبزی و آب کمتر می باشند نیازمند اجرای موفق این سامانه و انتقال تجربیات می باشد.
از جمله مزایای اجرای این پروژه شامل:
 
•       صرفه اقتصادی در بلند مدت به دلیل کاهش چشمگیر در برخی هزینه ها
 
•       حذف خطاهای نیروی انسانی در انجام برخی اقدامات محوله مربوط به آبیاری فضای سبز مانند: تعلل و تاخیر، کاستی ها و نواقص، نحوه انجام به شکل غیر علمی و غیرتخصصی، گاها رفتار غیرمسئولانه و غیر دلسوزانه و..
 
•       با تامین به موقع و پایدار به اندازه نیاز آبی گیاهان، در نتیجه سرسبزی و طراوت پوشش های گیاهی را خواهیم دید و به دنبال آن اثرات مطلوب و خوشایند بر روی جسم و روان استفاده کنندگان از این فضاهای سبز شهری غیر قابل انکار است.
 
•       با کمک هوشمند سازی سیستم آبیاری، مشکلات و اتلاف آب توسط خطای انسانی حذف شده و باعث افزایش بهره وری نیروهای باغبان در فضاهای سبز وسیع خواهد شد.
 
•       صرفه جویی در هزینه و میزان  آب مصرفی ، انرژی و  زمان
 
•       بهینه سازی مصرف آب با روش های مدیریت مصرف، باز چرخانی آب، کنترل روان آبها و هدایت و ذخیره سازی آبهای زهکش و تصفیه خانه ها(توسعه و بهینه سازی)
 
•       فاز بندی اجرای راهکارها و پیشنهادات و تعریف برنامه و فازهای اجرایی کوتاه مدت(زودبازده)میان مدت و بلند مدت
 
•     جمع آوری آبهای سطحی و رواناب ها