نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نکوداشت هفتادمین سالگرد تأسیس دانشکده فناوری کشاورزی ابوریحان با حضور مسئولان دولتی و جامعه دانشگاهی برگزار شد

نکوداشت هفتادمین سالگرد تأسیس دانشکده فناوری کشاورزی ابوریحان با حضور مسئولان دولتی و جامعه دانشگاهی برگزار شد 
 
 
مراسم نکوداشت هفتادمین سالگرد تأسیس دانشکده فناوری کشاورزی ابوریحان صبح روز یک شنبه  1401/12/14 در سالن زنده یاد دکتر سید محمود رضا بهبهانی با حضور وزیر علوم و نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با سخنان رئیس دانشکده جناب آقای دکتر لطفی آغاز شد. ایشان در معرفی پردیس ابوریحان اینگونه بیان داشتند، دانشکده فناوری کشاورزی ابوریحان قبل از انقلاب در مهرماه سال ۱۳۳۱ با نام "دانشسرای کشاورزی" فعالیت خود را در حوزه‌های مختلف آغاز نمود.
ایشان دانشکده فناوری کشاورزی ابوریحان را نگین سبزی در شهرستان پاکدشت عنوان کرد و افزود: این مرکز تاثیر بسزایی در توسعه منطقه و شرق تهران داشته و بیش از ۲۴ هزار دانشجو طی ۷۰ سال گذشته از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند.
 
 
 
 
رئیس دانشکده فناوری کشاورزی  ابوریحان ادامه داد: بعد از انقلاب و الحاق این مجموعه به دانشگاه تهران، فعالیت این مرکز به تحقیق و آموزش در رشته‌های کشاورزی منحصر شد و در سال گذشته با یکپارچگی سازی دانشکده‌های کشاورزی دانشگاه تهران، امروز این مجموعه به عنوان دانشکده فناوری کشاورزی تعریف می‌شود.
وی تصریح کرد: این دانشکده با وجود گسترده بودن و داشتن فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی کمتر مورد توجه مسئولان قرار گرفته و انتظار داریم که این مجموعه با وجود بیش از ۳۰ هکتار زیرساخت دانشگاهی تنها در عرصه پردیس مرکزی و سابقه خوبی که در حوزه فناوری و کشاورزی دارد با همفکری و برنامه‌ریزی بهره‌وری بیشتری در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری برای آینده کشور داشته باشیم.
دکتر لطفی با اشاره به اینکه درصد خیلی پایینی از دانشجویان از ساکنین شهرستان پاکدشت هستند ادامه داد: اگر در این مجموعه امکانات کافی برای دانشجویان فراهم شود، علاوه بر جذب می‌تواند پایگاه علمی خوبی برای شرق تهران نیز باشد.
ایشان با بیان اینکه این دانشکده تنها مرکز فاخر علمی دولتی در منطقه است خاطرنشان شد: رشته کشاورزی یکی از مهم‌ترین مباحث مرتبط با حوزه سلامت و امنیت غذایی به شمار می‌رود و اهمیت و توجه به این مهم ارتباط مستقیمی با تولید تغذیه سالم داشته که سلامت بشر را تأمین کرده و از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.
 

وزیر علوم: هزینه کردن در علم وفناوری بهترین سرمایه‌گذاری برای آینده کشور است

 

 
در ادامه جشن هفتاد سالگی دانشکده فناوری کشاورزی ابوریحان، که در سالن اجتماعات شهید موسوی  برگزار شد، وزیر علوم تحقیقات و فناوری آقای دکتر محمدعلی زلفی گل اظهار داشت: امروز کشور گشایی از طریق دانش رواست و قطعا قدرت نرم از طریق علم و نوآوری گسترش پیدا می‌کند.
وی افزود: امروز دیگر کشورها به دنبال قدرت سخت نیستند بلکه کشوری که در زمینه علم، فناوری و نوآوری سرآمد باشد، تجهیزات و فناوری‌های به روز تولید کرده و موجب رفاه و آسایش بشر می‌شود، در قلب مردم بیشتر جا باز می‌کند.
وی تصریح کرد: وقتی افراد از تجهیزات و وسایلی که موجبات آسایش و رفاه آنان را فراهم می‌کند استفاده می‌نمایند، قطعا به دنبال کشور سازنده آن هستند و آن کشور در قلب و ذهن آنان جا باز می‌کند.
وزیر علوم با تأکید بر این که افزایش قدرت حاکمیت کشور با قدرت نرم آن محقق می‌شود افزود: اگر حاکمیت و کشوری به دنبال افزایش قدرت نرم است، عاقلانه آن است که در زمینه علم، فناوری و نوآوری هزینه کند و قطعا اگر در این حوزه سرمایه گذاری خوبی صورت گیرد، سرمایه ملی و بین المللی آن نیز ارتقاء پیدا می‌کند.
وی تصریح کرد: با نگاه به این حوزه، باید نگرش خود را نسبت به دانشمندان، عالمان، متفکران، دانشجویان، علم، فناوری و نوآوری تغییر داد و متفاوت کرد و باید باور داشت که هزینه برای علم و فناوری بهترین و عاقلانه ترین سرمایه گذاری برای آینده کشور است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اهمیت امنیت و سلامتی در جوامع بشری گفت: پردیس ابوریحان دانشگاه تهران در تأمین امنیت و سلامتی جامعه با تولید محصولات سالم و بهداشتی و تأمین امنیت غذایی نقش به سزایی دارد.
وی گفت: برخی از افراد سلامتی را فقط در حوزه سلامت جسمی آن هم از نوع پزشکی می‌دانند در صورتی که پیشگیری از ابتلا به بیماری عقلانی ترین راه برای داشتن جسمی سالم است و رشته‌های کشاورزی و دامپروری با تولید تغذیه سالم می‌توانند سلامت بشر را تأمین کرده و از بیماری آنان جلوگیری کنند.
وی با اشاره به این که جامعه باید قدردان سرمایه‌های نمادین کشور باشد اظهار داشت: وقتی یک پزشک، دانشمند، هنرمند توانا، ورزشکار قهرمان در یک منطقه و کوی و برزن سکونت کند، ارزش آن محله ارتقاء پیدا می‌کند، یکی از این سرمایه‌های مهم نمادین دانشگاه‌ها هستند که اگر در هر محل حتی نقاط حاشیه‌ای شهرها احداث شود، ارزش و جایگاه آن منطقه افزایش پیدا می‌کند و همه افراد تلاش دارند تا در کنار آن مرکز دانشگاهی سکونت کرده و یا فعالیت کنند.
زلفی گل با تاکید بر مرور تاریخ گفت: با مطالعه علم تاریخ ضمن آن که با ریشه جوامع آشنا شده و علل توفیقات و شکست‌های گذشتگان را در می‌یابیم، می‌آموزیم که اگر توفیقی کسب شده، دلایل آن را به دست آورده و آن را تقویت کنیم و برای یک اشتباه، چند بار هزینه نکنیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: مرور سرگذشت گذشتگان با نگاه به آینده شرط عقل است، با برگزاری مراسم هفتادمین سالگرد تأسیس پردیس ابوریحان از تلاش‌هایی که برای راه اندازی این مرکز شده صیانت می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد که زمینه رشد و شکوفایی بیشتر آن را فراهم آوریم.
 
 

رئیس سازمان انرژی اتمی : امروز بخش عظیمی از کشاورزی از علوم و فنون نوین بی‌بهره است در صورتی که با اتصال این بخش به فناوری‌های نوین می‌توان امنیت غذایی را به طور کامل تضمین کرد.

 

 

در ادامه مراسم و پس ازسخنان وزیر علوم، آقای محمد اسلامی به بیان سخن پرداختند وگفتند: امروز در بخش کشاورزی به درستی به موضوع استفاده از علوم و فنون ورود نکرده و این امر باعث شده تا تعداد زیادی از دانش‌آموختگان این حوزه نتوانند خود را به صحنه عملیات و میدان که دنیا از آن استفاده می‌کند، وارد کنند.
وی اظهار داشت: اگر امروز از کشورهای پیشرفته به عنوان سرآمد استفاده از دانش نوین در حوزه کشاروزی مثال زده و گاه از پیشرفت های آن در مقایسه با کشور متأثر می‌شویم، به این دلیل است که به درستی آسیب شناسی نکرده و سازوکاری که دیگران از آن بهره برده اند را به کار نبرده‌ایم و اگر هم استفاده شده، در مقایسه، در اقتصاد و ارزش افزوده اثر گذار نبوده است.
وی تصریح کرد: استفاده از فناوری ها و دانش و علوم نوین در مقیاس بزرگ علاوه بر اثرگذاری در حوزه اقتصاد، ایجاد ارزش افزوده و اشتغال دانش بنیان پایدار، موجب ارتقاء وضعیت معیشت در حوزه کشاورزی چه در حوزه تولید کننده و چه در بخش مصرف کنندگان می‌شود.
اسلامی اظهار داشت: امروز باید مشاهده کرد که چه نوع فناوری‌های مکمل و پیشرانی می‌تواند برای حوزه کشاورزی موثر باشد، ممکن است که ساختار فرمان پذیر نباشد ولی اگر اراده و مدیریت لازم صورت گیرد، قطعا بسیاری از کارها قابل تنظیم است.
وی گفت: امروز ۸۷ درصد از منابع آبی کشور که در حوزه آب از فقر زیادی برخوردار است صرف حوزه کشاورزی می‌شود و این در حالی است که ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی تولید شده به ضایعات تبدیل شده و ارزش افزوده در این بخش وجود ندارد.
وی افزود: در سازمان انرژی اتمی که به معنای حقیقی یک سازمان دانش پایه و دانش بنیان است، از تمامی ظرفیتهای سازمانی برای توسعه پژوهش و تحقیقات نتیجه گرا و هدفمند مورد نیاز مأموریت سازمان انرژی هسته ای استفاده شده تا بتوان به شاخص‌های مورد نیاز در بهره‌وری دست یافت.
رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر ضرورت توجه به حوزه سلامت در بخش کشاورزی گفت: مصرف سموم در کشاورزی به بیماری‌هایی که به صورت جهشی گسترش می‌یابد منجر می‌شود، از این رو با استفاده از فناوری‌ها و شیوه‌های نوین پیشگیری کننده می‌توان از میزان مصرف سموم کاست و امنیت غذایی را گسترش داد.
وی با اشاره به بخشی از اقدامات سازمان انرژی اتمی طی یکسال گذشته در حوزه کشاورزی گفت: یکی از اقدامات موثر در کاهش و زدودن آفات و اثراث سموم در محصولات کشاروزی به ویژه غلات و برخی از محصولات رایج کشاورزی، استفاده از اشعه گاما است که این فناوری حدود ۶۰ سال است که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اسلامی افزود: در قالب یک سند مشترک، اطلاعات اولیه مورد نیاز کشاورزی جمع آوری شده و به عنوان یک سند جامع پرتو دهی، کار پرتو دهی گاما در سطح ملی در حال اجرا است و وسایل مورد نیاز در کانون‌های تولید و توزیع مستقر شده و بخش قابل ملاحظه ای از ۳۰ درصد ضایعات کشاورزی کاهش خواهد یافت و در آن ضمن از بین بردن آفات و اثراث سموم، زمان نگهداری محصولات در انبار افزایش یافته و بر معیشت خانوار و تولیدکننده نیز اثرگذار خواهد بود.
وی به اجرای پروژه ITC در حوزه سازمان انرژی اتمی اشاره کرده و افزود: این فناوری در حوزه عقیم سازی حشرات مورد استفاده قرار می گیرد که در سال ۱۴۰۱ از مقیاس آزمایشگاهی، به مقیاس میدانی گسترش یافت و طی آن مبارزه کرم گلوگاه انار و آفت مگس مدیترانه‌ای مرکبات و باغات زیتون که خسارات زیادی را به همراه دارد در یک باغ ۲۰۰ هکتاری استان مازندران اجرا شد که دستاورد بزرگی را به همراه داشت.
اسلامی اظهار داشت: در حوزه استفاده از فناوری پلاسم در بخش کشاورزی و صنعت نیز نتایج قابل قبولی به دست آمده و در حوزه مبارزه با آفات باغات پسته و نیز سم زدای آفلاتوکسین که رونق را از پسته ایران گرفته، نتیج عملیاتی بسیار خوبی به دست آمده است.
وی افزود: در پژوهشگاه کشاورزی نیز اقدامات بسیار خوبی بر روی بذور مختلف از جمله برنج صورت گرفته و باعث شده تا میزان محصول برداشت شده از هر هکتار که بین ۲.۶ تا ۳ تن در هکتار بوده، به بیش از ۱۱ تن افزایش یابد.