انجمن علمی دانشجویی مهندسی حشره شناسی و بیماری های گیاهی

 

 

 

    وبلاگ انجمن:  http://Abuplantprotection.blogfa.com

    نام نشریه: مایکو

    دبیر: افشین طالبی

    ایمیل دبیر انجمن:alirezahadadi@ut.ac.ir

    ایمیل پاسخگویی اعضای انجمن به پرسش های دانشجویان و تبادل اطلاعات:plantprotetion95@gmail.com

    کانال تلگرام انجمن علمی: https://t.me/abuplantprotection

    لینک گروه تلگرامی گیاهپزشکی پردیس ابوریحان: https://t.me/joinchat/DtENfQro6MQCyQo57lvPYQ

    شماره تماس: 09120516957

 

 

رشته گیاه پزشکی از رشته های نوپا، کاربردی و جذاب است که علاقمندان خود را جذب کرده است. عنوان گیاه پزشکی در علوم کشاورزی ایران از سال 1342 جایگزین «دفع آفات و حفاظت گیاهان» شده است. به طور کلی، در این رشته تشخیص و شناسایی آفات و عوامل بیماری گیاهان زراعی، باغی، زینتی، جنگلی، مرتعی و فرآورده های گیاهی و همچنین شناخت علایم و چگونگی اثر آفات و عوامل بیماریهای انگلی و غیرانگلی بر گیاهان و آشنایی کامل با اصول و روشهای مبارزه، مورد بحث قرار می گیرد.

 

تعریف و هدف

در دوره کارشناسی مهندسی کشاورزی، عنوان گیاه پزشکی به رشته ای اطلاق می شود که در آن علوم و فن آوری در زمینه های شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی و اصول و روشهای مبارزه با این عوامل مورد بررسی قرار می گیرد.
هدف از ایجاد این رشته، تربیت کارشناسانی است که علاوه بر داشتن معلومات علمی و فنی کشاورزی عمومی، در زمینه گیاهپزشکی، علوم مربوط به شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی را در حد کارشناسی به صورت نظری و عملی بیاموزند و با فنون و روشهای مختلف حفظ محصولات کشاورزی، همچنین مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی نیز به صورت علمی و کاربردی آشنایی کافی پیدا کنند تا بتوانند به عنوان مدرس در هنرستان های کشاورزی، کارشناس اجرایی تحقیقات در مراکز پژوهشی کشاورزی و مدیر و مجری امور حفاظت گیاهان در موسسه های دولتی و خصوصی بخش کشاورزی خدمات شایسته ای را ارائه دهند. براساس آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی، طول دوره کارشناسی گیاه پزشکی چهار سال است و دانشجویان به طور متوسط این دوره را در همین مدت طی می کنند. حداکثر طول زمان تحصیل مجاز در این دوره 6 سال و هر سال تحصیلی شامل دو نیم سال است. هر نیم سال تحصیلی شامل 17 هفته کامل آموزشی است. نظام آموزشی این دوره به صورت واحدی است و برای هر واحد درس نظری در هر نیمسال 17 ساعت آموزش کلاسی منظور می شود.

 

اهمیت و جایگاه در جامعه

باتوجه به اهمیت محوری بخش کشاورزی در امر تغذیه و اقتصاد کشور و از آن جا که رسیدن به خودکفایی و استقلال اقتصادی در این عرصه، تضمین کننده استقلال سیاسی ما نیز خواهد بود. هر گونه تلاش برای افزایش تولیدات کشاورزی، بسیار ارزشمند و حیاتی است. یکی از راه های افزایش محصول، جلوگیری از زیان های آفات و بیماری های مختلف گیاهان و فرآورده های گیاهی است که هر سال، ضرر و زیان قابل توجهی را بر کشور تحمیل می کند. با توجه به دانش و فن آوری روز، لازم است روشهای علمی جدید، جایگزین شیوه های سنتی مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی شود، تا با افزایش سطح تولیدات از ورود محصولات کشاورزی خارجی بی نیاز شویم.

 

امکانات گروه آموزشی حشره شناسی و بیماری های گیاهی (گیاهپزشکی)

این گروه دارای آزمایشگاه های سم شناسی، حشره شناسی، کنه شناسی، بیماری شناسی، ویروس شناسی، نماتدشناسی و قارچ شناسی می باشد. همچنین این گروه اموزشی دارای گلخانه های آزمایشی تحقیقاتی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و بخش تحصیلات تکمیلی مجزا می باشد.

 

اهداف انجمن

از اهداف کلی انجمن علمی دانشجویی گیاهپزشکی می توان به معرفی رشته به شکلی مناسب خوب به دانشجویان مشتاقان و عموم می باشد. لازم به ذکر است برگزاری کارگاه های آموزشی و بازدیدهای علمی جهت آشنایی بیشتر دانشجویان با حرفه و ارتقاء سطح علمی آنان، جزو اهداف تعیین شده این انجمن می باشد.

انجمن علمی دانشجویی گیاهپزشکی دارای نشریه ای به نام "مایکو" است که به وسیله انجمن و همکاری دانشجویان به صورت گاهنامه به چاپ می رسد.

 

انجمن علمی دانشجویی گیاهپزشکی متشکل از پنج عضو می باشند:

1 – علیرضا حدادی - مقطع کارشناسی (دبیر انجمن علمی)

2 – سپیده حاتمی راد - مقطع کارشناسی (نایب دبیر انجمن علمی)

3 – سینا نصرت ابادی (مدیر مسوول انجمن علمی)

4 – امیرحسین درگاهی - مقطع کارشناسی (سردبیر نشریه مایکو)

 

فعالیت های انجام شده در سال تحصیلی 95-96

کارگاه آموزشی نرم افزار آماری SAS

کارگاه آموزشی زبان انگلیسی

کارگاه آموزشی مقاله نویسی

نشست دانشجویان و اساتید گروه گیاهپزشکی

 


 

تابلوی اعلانات