انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک بیوسیستم

  

 

   انجمن علمی مکانیک بیوسیستم

   دبیر انجمن: محمد منتظری

   نام نشریه: مکانیک بیوسیستم

   ایمیل دبیر انجمن: Montazery.mohamad@ut.ac.ir

   کانال تلگرام: https://t.me/SSOMBiosystems

   تلفن: 021-36040614 و 09109535290

 

 

معرفی رشته:

رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم شاخه­ ای از علوم مهندسی مکانیک است که در خدمت علوم مرتبط با ماشین­ های کشاورزی و صنایع غذایی می­ باشد. این رشته یکی از جامع­ ترین رشته‌های مهندسی محسوب می‌شود که تلفیقی از مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی مواد، مهندسی عمران و کلیاتی از مهندسی کشاورزی می‌باشد.

 

هدف رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم:

هدف رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم تأمین و تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد به منظور انجام امور فنی مرتبط با کشاورزی است. این امور شامل طراحی، تولید ماشین‌های کشاورزی، بررسی سازگاری ماشین‌های وارداتی و آموزش امور فنی به تعمیرکاران و حتی صاحبان ماشین‌های گوناگون و به­ کارگیری انرژی­ های نو از قبیل انرژی باد، انرژی خورشید و انرژی آب در تامین انرژی کشاورزی است. این رشته تا پیش از آزمون سال 93 تحت عنوان «مکانیک ماشین­ های کشاورزی» شناخته می­ شد، اما از سال 93 به نام «مهندسی مکانیک بیوسیستم» با سه گرایش طراحی و ساخت، انرژی­ های تجدیدپذیر، فناوری پس از برداشت تغییر کرد. تقریبا اکثر دروس این رشته با رشته مهندسی مکانیک مشترک بوده و فارغ­ التحصیلان این رشته می­ توانند بسته به تفکیک گرایش در زمینه­ های زیر مشغول به فعالیت شوند.

 

گرایش­ ها:

مهندسی مکانیک بیوسیستم گرایش طراحی و ساخت

این گرایش در زمینه ساخت و طراحی و بهینه­ سازی ماشین­ های کشاورزی و ماشین­ های صنایع مرتبط با کارخانجات غذایی بوده و از علوم مهندسی مکانیک به منظور طراحی و ساخت ماشین­ ها استفاده می­ کند.

مهندسی مکانیک بیوسیستم گرایش انرژی­ های تجدیدپذیر

این گرایش به منظور تهیه و ساخت دستگاه‌هایی که از انرژی‌های نو نظیر انرژی خورشید، انرژی هسته‌ای، انرژی بادی، انرژی جزر و مد دریاها و ... را به استفاده می ­کند، می­ پردازد. گرایش انرژی­ های تجدیدپذیر رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم، همپوشانی بالایی با رشته انرژی­ های تجدیدپذیر داشته است.

فارغ­ التحصیلان این رشته می­ توانند به عنوان کارشناس در زمینه­ های زیر فعالیت کنند:

1 - متخصص در طراحی و توسعه سامانه­ های انرژی­ های تجدیدپذیر

2 - جهت همکاری در امر آموزش و تحقیقات در زمینه انرژی­ های تجدیدپذیر

3 - متخصص در طراحی سامانه­ های بهره­ بردار از انرژی­ های تجدیدپذیر

مهندسی مکانیک بیوسیستم گرایش فناوری پس از برداشت

این گرایش به­ کارگیری فنون علوم مکانیک در طراحی ماشین­ های صنایع غذایی، روشهای نوین در کارخانجات از قبیل بینایی ربات­ ها به منظور تشخیص و دسته­ بندی تولیدات کارخانجات در بسته­ بندی و غیره می­پردازد. فارغ­ التحصیلان این رشته می­ توانند به عنوان کارشناس در زمینه­ های زیر فعالیت کنند:

1 - متخصص در طراحی تجهیزات و ماشین­ های صنایع غذایی و فرآوری محصولات کشاورزی

2 - مسئول فنی خطوط و کارخانه­ های صنایع غذایی و فرآوری محصولات کشاورزی

3 - به صورت کارشناس متخصص برای کمک در امر برنامه­ ریزی، طراحی دستگاه­ ها، خطوط تولید و سامانه­ های توسعه مواد غذایی و فرآوری محصولات کشاورزی

 

برخی از دروس کارشناسی رشته مکانیک بیوسیستم:

ریاضیات (1) و (2) - فیزیک (1) و (2) - نقشه­ کشی صنعتی (1) و (2) – استاتیک - معادلات دیفرانسیل - مقاومت مصالح (1) و (2) - علم مواد - مکانیک سیالات - ترمودینامیک (1) و (2) موتورهای احتراقی – دینامیک – آمار مهندسی – برنامه­ نویسی کامپیوتر - ارتعاشات مکانیکی - طراحی اجزای ماشین (1) و (2) - شناخت و طراحی سیستم­ های هیدرولیک -  محاسبات عددی – اندازه­ گیری و سیستم­ های کنترل مبانی مهندسی برق (1) - فیزیک و مکانیک خاک و مکانیک تراکتور

 

امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی:

كارگاه موتورهای احتراقی، كارگاه تراكتور، كارگاه ماشین­ های كشاورزی، كارگاه ماشین ابزار، كارگاه آهنگری و كارگاه ریخته­ گری

آزمایشگاه خواص حرارتی رطوبتی مواد كشاورزی، فیزیك، شیمی معدنی و آلی، موتورهای احتراقی، انتقال توان تراكتور، برق و موتورهای الكتریكی، هیدرولیك و نیوماتیك صنعتی، اتوماسیون و رباتیك، خواص مكانیكی مواد كشاورزی، ابزار اندازه­ گیری، مقاومت مصالح و مواد (متالوژی و دینامیك خاك)

 

درباره انجمن:

انجمن علمی مکانیک بیوسیستم به منظور ایجاد رابطه بهتر بین دانشگاه و صنعت و رفع نیازهای آموزشی از جمله آموزش نرم ­افزارهای تخصصی مهندسی، کارگاه­ های آموزشی (Work shop)، ایجاد محیط دوستانه و افزایش شور و نشاط میان دانشجویان، برگزاری مسابقات به منظور افزایش خلاقیت و نوآوری دانشجویان، بازدید از کارخانجات و ... می باشد.

 

اعضای انجمن:

  • محمد منتظری (دبیر انجمن)
  • محمدرضا نریمانی
  • سید محمدمهدی بالغ صفت
  • احمد مسگر پور طوسی

 

مجموعه فعالیت­ های انجمن طی سال گذشته:

چاپ نشریه خردنامه

برگزاری اولین دوره مسابقات دانشجویی در گروه فنی کشاورزی و حتی در پردیس ابوریحان با عنوان طراحی و ساخت جاروبرقی

برگزاری دوره ­های آموزشی solid works, office , matlab, cfd, adams ,catia و ...

بازدید از مرکز تحقیقاتی مهندس عروجلو

برگزاری مراسم معارفه با گروه فنی کشاورزی برای دانشجویان ورودی 96

برگزاری مسابقات غیرعلمی به منظور افزایش شور و نشاط، به عنوان مثال: مسابقات pes 2017

 


 

تابلوی اعلانات